Najlepsze książki Agathy Christie z Jane Marple w roli głównej

opowiadania

Jane Marple to obok Herkulesa Poirot najbardziej barwna bohaterka, której losy opowiadają kolejne książki Agathy Christie. No ale które powieści są tymi najlepszymi? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kim jest Jane Marple?

Panna Marple jest detektywem amatorem. Na co dzień mieszka w niewielkiej wiosce St. Mary Mead. Książki Agathy Christie, takie jak np. https://matfel.pl/tra-pol-257093-Agatha-Christie.html przedstawiają ją jako wścibską starą pannę, a jednak jej wyjątkowa aparycja i talent do rozwiązywania zagadek powodują, że zakochują się w niej czytelnicy na całym świecie. Panna Marple śmiało stawia czoła kolejnym tajemniczym morderstwom, wykazując się niesamowitą bystrością umysłu. Charakterystycznym elementem prowadzonych przez nią śledztw jest znajdowanie analogii między zachowaniem przestępców a zdarzeniami, które zaszły kiedyś w jej rodzinnej miejscowości. Jane Marple sprawia wrażenie nieco nieporadnej i naiwnej. To jednak tylko taka poza. Bohaterka jest bowiem niezwykle przenikliwa i potrafi czytać w myślach.

„Morderstwo odbędzie się…”

Panna Jane Marple pojawiła się na łamach kilkunastu książek Agathy Christie, a także ponad dwudziestu opowiadań. Do najlepszych należy niewątpliwie powieść „Morderstwo odbędzie się…”. To książka wydana w 1950 roku. Historia rozpoczyna się od pewnego, tajemniczego ogłoszenia. W lokalnej gazecie Chipping Cleghorn ktoś umieszcza ogłoszenie, że w najbliższy piątek o godz. 18:30 w domu „Little Paddocks” zostanie popełnione morderstwo. Oczywiście wszyscy mieszkańcy odbierają ten anons jako żart. Na ten temat robi się jednak głośno, więc we wskazanym dniu w „Little Paddocks” pojawia się kilku mieszkańców miasteczka. Okazuje się, że ogłoszenie wcale nie było żartem. Nagle gasną światła i padają strzały. Gospodyni zostaje postrzelona oraz ginie jeden z gości. Do sprawy włącza się Jane Marple, która akurat przybyła do miejscowego wikarego i jego żony z wizytą. Czy odkryje prawdę? Nie może być inaczej.

„4.50 z Paddington”

Niemal wszystkie książki Agaty Christie z udziałem Jane Marple zapadają w pamięć. Niektóre jednak szczególnie się wyróżniają na tle innych. Taką pozycją jest również „4.50 z Paddington”. Pani McGillicuddy wybiera się z wizytą do swojej przyjaciółki – Jane Marple. W pociągu staje się natomiast świadkiem morderstwa. Przez okno widzi, jak ktoś w sąsiednim pociągu dusi swoją ofiarę. Roztrzęsiona pani McGillicuddy zgłasza sprawę na policję. Okazuje się jednak, że nie znaleziono żadnego ciała. Wtedy pani McGillicuddy prosi o pomoc swoją przyjaciółkę – Jane Marple. Czy ta dowiedzie, że faktycznie doszło do zabójstwa? Kto okaże się tajemniczym mordercą? Odpowiedzi na te pytania znajdą się oczywiście na kolejnych stronach książki Agathy Christie – „4.50 Paddington”.

„Hotel Bertram”

Na uwagę zasługuje również „Hotel Bertram”. Powieść ta została wydana w 1965 roku. Jane Marple spędza kilka tygodni w niezwykle eleganckim, londyńskim hotelu „Bertram”. Podczas jej pobytu dochodzi do tajemniczego zniknięcia szanowanego duchownego – kanonika Pennyfathera. Kiedy akcja poszukiwawcza rozwija się na wielką skalę, nagle ksiądz odnajduje się ze stwierdzonym wstrząsem mózgu. Gdzie był przez ostatnie kilka dni? Dlaczego ktoś widział go podczas napadu na irlandzki ekspres? Jaką tajemnicę skrywają pracownicy hotelu „Bertram”? Tego można dowiedzieć się z książki Agathy Christie – „Hotel Bertram”. Zakończenie będzie z pewnością zaskakujące.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top