Od czego zależy wydajność motopompy pływającej?

sprzet strazacki

Szeroki zakres sprzętów wykorzystywanych przez strażaków podczas akcji gaśniczych obejmuje motopompy spalinowe. Wśród nich znajdują się modele pożarnicze, powodziowe i pływające. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak działa motopompa pływająca oraz wyjaśnimy, od czego zależy jej wydajność.

Czym jest motopompa pływająca i do czego służy?

Motopompa pływająca to przenośny agregat, który składa się z silnika spalinowego, pompy wirowej oraz pływaka. Wyposażona jest dodatkowo w uchwyty pokryte tworzywem antypoślizgowym, które ułatwiają przenoszenie w każdych warunkach. Pompa napędzana jest silnikiem chłodzonym powietrzem, który uruchamia się ręcznie. Jak wyjaśnia sklep ze sprzętem strażackim Sprzęt-Poż, producenci stosują silniki charakteryzujące się niskim zużyciem paliwa, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Motopompy wykorzystuje się do pobierania wody dla celów przeciwpożarowych z naturalnych zbiorników wodnych. Używane są również do zasilania zbiorników samochodów gaśniczych. Z uwagi na zbyt małe wartości ciśnień, rzadziej wykorzystywane są do prowadzenia bezpośrednich działań gaśniczych.

Co wpływa na wydajność motopompy pływającej i jak się ją mierzy?

Wydajność motopompy pływającej mierzona jest jeszcze przed wprowadzeniem urządzenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 czerwca 2007 roku, w zakres oceny urządzenia wchodzi między innymi weryfikacja i sprawdzenie deklarowanej wydajności i natężenia przepływu. Wydajność jest ściśle związana z przyjętą prędkością obrotową i wysokością podnoszenia. Nie bez znaczenia jest również ciśnienie. Przy wartości nominalnej, czyli ciśnieniu około 2 barów wydajność motopompy wynosi od 400 do 500 dm3/min. Im wyższe ciśnienie, tym wydajność wzrasta. W zależności od modelu motopompy może wynosić nawet 1200 dm3/min.

Jak działa motopompa?

Uruchomienie motopompy pływającej rozpoczyna się od podłączenia węża tłocznego W-75 do króćca tłocznego pompy. Następnie do jednego z uchwytów należy przypiąć linkę z zaczepem. Celem tej czynności jest umożliwienie przyholowania motopompy po zakończeniu pracy. Kolejnym krokiem jest zamocowanie drugiego końca linki do brzegu zbiornika. Teraz pozostaje tylko otwarcie zaworu zbiornika paliwa, ustawienie dźwigni silnika w pozycji „rozruch” i uruchomienie motopompy poprzez pociągnięcie za linkę rozrusznika.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top