Proteza dłoni – przegląd rozwiązań

proteza

Utrata kończyny nie musi oznaczać kalectwa i ograniczenia sprawności pacjenta, jednak wiąże się z dużymi zmianami w dotychczasowym życiu. Wiele osób decyduje się na protezę, dzięki której możliwy jest powrót do względnej normalności i życia, które prowadziło się dotychczas.

Rodzaje protez po amputacji

Utrata kończyny w wyniku amputacji to dla pacjenta całkowita zmiana życia, która wymaga nauczenia się dobrze znanych schematów od nowa. Szczególnie tyczy się to utraty kończyn górnych, dzięki którym wykonuje się większość codziennych czynności. Proteza dłoni może przyjmować kilka form. Pierwsza z nich to proteza bierna, której główna funkcja jest wizualna. Tego typu moduł pozwala na ograniczoną sprawność dłoni, palców oraz wykonywania czynności manualnych.

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym typem protez kończyn są te bioniczne, kinetyczne oraz hybrydowe. Urządzenia są wyposażone w sensory oraz łączenia, dzięki którym można sterować całą ręką za pomocą ruchów w obręczy barkowej lub wysyłanych przez mięśnie impulsów, odbieranych przez urządzenie.

Ceny i zastosowanie protez

Zależnie od poziomu zaawansowania protez i jakości ich wykonania, cena sztucznej kończyny może się wahać od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Należy wziąć pod uwagę, że poza zastosowaną technologią, każda proteza jest robiona na wymiar, aby była idealnie dopasowana do konkretnego pacjenta. Z tego względu protezy różnią się między sobą wielkością i kształtem. Tyczy się to zarówno protez kosmetycznych, jak i bionicznych czy hybrydowych.

Drugim ważnym elementem jest zakres możliwości, jaki daje. Proteza bierna daje efekt wizualny, ale powrót do sprawności jest niewielki lub niemożliwy. Z kolei protezy bioniczne pozwalają na powrót do sprawności i wręcz naśladują ruchy zdrowej kończyny, jednak niektórzy mogą być im niechętni ze względu na ich mało ludzki wygląd. Rozwiązanie pośrednie stanowią protezy mioelektryczne, które łączą wygląd zbliżony do ludzkiego ciała z powrotem do sprawności kończyny dzięki specjalnym systemom wbudowanym w protezę.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top