W czym tkwi sekret ponadczasowości podłóg drewnianych?
Drewniane podłogi wyglądają elegancko nawet po długim okresie użytkowania, co sprawia, że zastanawiamy się w czym tkwi sekret ich ponadczasowości. Poza estetyką, podłogi z drewna mają też inne atuty, m.in. dobrze tłumią hałasy. Wymagają jednak świadomej i regularnej pielęgnacji, która pozwoli im zachować piękno przez całe lata.
Zalety podłóg drewnianych
Podłogi z drewna, niezależnie od tego, jaki rodzaj desek wybierzemy, będą pasowały do każdego wnętrza. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się podłogi z drewna litego, które z biegiem czasu nie traci swoich właściwości i walorów estetycznych. Cała grubość desek stanowi warstwę użytkową, dzięki czemu wykonana z nich podłoga umożliwi przeprowadzenie zabiegów renowacyjnych bez uszczerbku na jakości podłogi.
Choć położenie podłogi może wydawać się proste, wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego odradzamy samodzielne podejmowanie się tego wyzwania. To pewne, że wszystkie niedociągnięcia, takie jak np. nieprawidłowa wilgotność podłoża czy brak właściwych dylatacji, ujawnią się w formie usterek kosztownych w naprawie. Profesjonalnie położona i zabezpieczona podłoga z drewna, będzie służyć przez wiele lat, dlatego warto to zadanie powierzyć wyspecjalizowanym firmom, takim jak np. Giełda Parkietów, które wykonają pracę zgodnie z regułami sztuki parkieciarskiej.
Co jest ważne w pielęgnacji podłóg drewnianych?
Aby podłoga świetnie prezentowała się po latach, nie wystarczy, żeby wykonana była z odpowiedniego drewna i fachowo położona. To warunek wyjściowy, jednak podczas użytkowania należy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim konieczne jest dokładne czyszczenie poprzez codzienne odkurzanie, mycie wilgotnym, nie mokrym mopem, a przede wszystkim natychmiastowe usuwanie rozlanych płynów.
Środki czyszczące do podłóg drewnianych muszą być bezpieczne dla ich powierzchni – inne środki przeznaczone są do podłóg lakierowanych a inne do olejowanych. Trzymanie się tych zasad to najlepszy sposób, by drewniana podłoga wyglądała atrakcyjnie przez całe lata. Na koniec warto przypomnieć, że na stan podłóg drewnianych wpływają też cyrkulacja powietrza i temperatura, dlatego zarówno nadmierna suchość, jak i wilgotność we wnętrzach zdecydowanie mogą im zaszkodzić.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.