Co znajduje się w składzie karm weterynaryjnych dla zwierząt?

karma dla zwierzat

Żywienie ma zasadniczy wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierząt. Zdarzają się sytuacje, gdy stosowanie nawet najlepszej karmy bytowej jest niewystarczające i konieczne jest zastosowanie karmy specjalistycznej. Taką karmą jest właśnie karma weterynaryjna.  Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się jednak, co się znajduje w karmie weterynaryjnej oraz jakie jest jej działanie. Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest karma weterynaryjna i kiedy należy ją zastosować?

Karma weterynaryjna to nieocenione wsparcie dla organizmu czworonoga, gdy ten zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami. W zależności od potrzeb może ona mieć postać żywienia pełnoporcjowego bądź uzupełniającego – wówczas łączy się ją z karmą bytową. Co prawda karma weterynaryjna nie wykazuje działania leczniczego, jednak starannie dobrana może znacząco przyspieszyć powrót pupila do pełni sił, jeśli tylko opiekun wykaże się konsekwencją i będzie współpracował z weterynarzem.

O zastosowaniu karmy weterynaryjnej decyduje weterynarz na podstawie aktualnych badań. Karmy te ściśle odpowiadają różnym problemom zdrowotnym czworonogów. Przykładowo inaczej żywiony będzie pies po kastracji, inaczej pies z alergią lub cukrzycą, a jeszcze inaczej kot z problemami nerkowymi. Karma weterynaryjna może też wspomagać walkę z nadwagą, skracać czas rekonwalescencji lub być odpowiedzią na zmieniające się potrzeby pupila, wynikające np. z jego wieku.

Jaką karmę weterynaryjną wybrać i co powinno się w niej znajdować?

Przede wszystkim należy wybierać karmę weterynaryjną w szczelnych opakowaniach i od sprawdzonych producentów oraz dystrybutorów jak np. internetowy sklep Dlapsaikota. Karmy te muszą być poddawane ścisłej kontroli na każdym etapie produkcji oraz właściwie przechowywane. Ponadto, podając pupilowi karmę z niepewnego źródła, można mu dodatkowo zaszkodzić.

Karmy weterynaryjne mają zróżnicowany skład o niestandardowej wartości dodatków czy substancji terapeutycznych. Nie ma więc jednej, uniwersalnej karmy tego typu. Przykładowo czworonogi z cukrzycą powinny przyjmować karmę bezzbożową, o niskiej zawartości węglowodanów i z wysokiej jakości białkiem. Nie ma w nich substancji leczniczych, lecz są dostosowane do indywidualnych potrzeb pupila, wynikających bezpośrednio z jego stanu zdrowia.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top