W jaki sposób dokonać wyboru tarczy do cięcia metalu?

twardość tarczy do metalu

W zależności od tego, z jakimi materiałami mamy do czynienia, niezbędne okażą się nieco inne, dopasowane narzędzia. Każdorazowo powinniśmy jednak zwrócić uwagę na wysokiej jakości, trwały sprzęt- zwiększa nasze bezpieczeństwo, jednocześnie niemalże gwarantuje bezproblemowe zakończenie pracy. Jaka twardość tarczy będzie najbardziej optymalna? Jakie rozmiary tarczy warto wziąć pod uwagę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jaka twardość tarczy będzie najbardziej optymalna?

Tarcza do cięcia metalu powinna charakteryzować się przede wszystkim odpowiednią żywotnością. Jest to bezpośrednio związane z jej twardością. Jeśli narzędzie zostanie dobrane w nieodpowiedni sposób, wówczas zużycie będzie znacznie szybsze, dodatkowo jakość cięcia nie będzie satysfakcjonująca. Jeśli chodzi o twardość danej tarczy, możemy ją określić biorąc pod uwagę siłę niezbędną do użycia w celu oderwania odrobiny ścierniwa. Podczas procesu związanego z cięciem materiału, krawędzie stopniowo się odrywają, przez co odsłaniane są nowe, które charakteryzują się odpowiednią ostrością. Dzięki temu możliwe jest cięcie metalu bez przegrzewania, przy jednoczesnym nacisku na odpowiednim poziomie. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że tarcza do cięcia metalu miękkiego powinna być twarda, natomiast do materiałów twardych- miękka. Dlaczego tak się dzieje? Otóż twardy materiał błyskawicznie tępi krawędzie. Jeśli tarcza do cięcia metalu jest miękka, wówczas szybko odsłaniane jest nowe ścierniwo, które wyróżnia się atrakcyjną ostrością.

Jakie rozmiary tarczy warto wziąć pod uwagę?

Tarcza do cięcia metalu musi także posiadać odpowiedni rozmiar. Jeśli chodzi o standardową średnicę otworu- wynosi ona 22,2 mm. Pomimo wszystko poszczególne egzemplarze różnią się od siebie średnicą- a to ma znacznie większe znaczenie w doborze. Najpopularniejsze są tarcze 115 mm. Są one niewielkie, dlatego też najlepiej sprawdzą się do małych pił i szlifierek. Doskonale sprawdzą się w domowych warunkach, kiedy obciążenie nie musi być wysokie. Taka tarcza do cięcia metalu wykorzystywana jest do aluminium i innych podobnych materiałów. Nieco większe są tarcze, których rozmiar oscyluje w granicach od 210 do 230 mm. W sposób szczególny zalecane są w przypadku urządzeń, których moc wynosi ponad 2000 W. Nadają się do pracy nawet o dużym obciążeniu. Wykorzystywane są pod różnymi kątami i przecinają metale o dobrej wytrzymałości.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top