Co warto wiedzieć o betonowych posadzkach?

posadzki betonowe

Architekci wciąż proponują nowe rozwiązania estetyczne. Z chęcią przy tym sięgają po tradycyjne i sprawdzone materiały budowlane. Tak jest w przypadku betonu dekoracyjnego, który staje się coraz bardziej modnym materiałem wykończeniowym w architekturze użytkowej i przemysłowej. Przeczytaj,  co warto wiedzieć o betonowych posadzkach.

Dlaczego posadzki betonowe są coraz bardziej modne?

Poszukując nowatorskich rozwiązań dekoratorskich, architekci sięgnęli po jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Mowa o betonie, który już w czasach rzymskich wykorzystywany był do celów konstrukcyjnych i ozdobnych. Współcześnie beton dekoracyjny znajduje szerokie zastosowanie w architekturze użytkowej i przemysłowej. Między innymi wykorzystywany jest do budowy atrakcyjnych posadzek betonowych. Coraz częściej znajdują one zastosowanie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz w przestrzeniach biurowych i usługowych. Beton na posadzce fascynuje naturalną formą i surową strukturą. Znakomicie komponuje się we wnętrzach minimalistycznych, w stylu loftowym i o charakterze industrialnym.

Czym jest posadzka betonowa?

Oprócz walorów estetycznych największą zaletą posadzek betonowych jest fakt, że mieszankę betonową do ich wylewania przygotowuje się na miejscu. Zaprawy betonowe produkowane są w wyspecjalizowanych firmach, które dostarczają na rynek także materiały do ochrony betonu, zaprawy wyrównujące i uszczelniające, impregnaty do cegły itp. Wystarczy spojrzeć na ofertę firmy Immerbau z Poznania, by przekonać się, jak bogaty jest wachlarz tego typu produktów. Wylewki betonowe po ich zmieszaniu w odpowiednich proporcjach z wodą rozprowadza się ręcznie lub maszynowo za pomocą specjalnych agregatów. Grubość wylewki z betonu dekoracyjnego nie powinna być mniejsza nić 8-10 mm. Posadzki (jak i ściany) dekoracyjne można również nakładać w systemie kilku warstwowym plastycznymi materiałami. Po między poszczególnymi warstwami stosuje się preparaty zabezpieczające i gruntujące Immergrunt P4, Immergrunt 1 lub 1.1. Dzięki takim zabiegom przy nałożeniu kilku warstw można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne, takie jak przebarwienia i smugi zaprawy betonowej

Zalety posadzek dekoracyjnych z betonu

Wylewki betonowe pozwalają na wykonywanie estetycznych posadzek bez spoin i fug. Możliwe jest uzyskanie gładkiej lub lekko fakturowanej powierzchni. Posadzki gładkie można delikatnie zatrzeć, aby nadać im matową strukturę, typową dla wnętrz industrialnych. Szlifowanie pozwala uzyskać lekki połysk, natomiast polerowanie niemal lustrzaną powierzchnię. Spójna płaszczyzna posadzki betonowej nie tylko robi wrażenie niezwykłą estetyką, ale także ułatwia utrzymywanie czystości.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top