Dlaczego mokra karma dla kota jest lepsza niż sucha?

karma

Jako właściciele kota pewnie nie raz zastanawialiście się jaką karmę dla swojego pupila wybrać. Podstawowy podział dotyczy karm suchych i mokrych. Dziś przedstawimy, dlaczego te drugie są zdecydowanie lepsze dla domowych mruczków.

Zawartość wody w karmie dla kota

Suche karmy dla kota zawierają maksymalnie 8% wody w swoim składzie. Z kolei wersje mokre mają jej aż 70%. To bardzo ważny aspekt, zważywszy na fakt, że koty często stornią od picia wody. Przyzwyczajone są bowiem do pobierania jej przede wszystkim z pokarmu. Jeśli zatem dostarczamy swojemu pupilowi suchą karmę, a ten dodatkowo odmawia picia wody, to fundujemy naszemu zwierzakowi wstęp do wielu zdrowotnych problemów począwszy od dolegliwości układu moczowego. Jeśli chcecie ich uniknąć, wybierajcie więc mokre karmy dla kota.

Poziom przetworzenia pokarmu

Nie da się ukryć, że karma sucha musi być poddana zdecydowanie większemu przetworzeniu, by uzyskała taką formę, jaką posiada. Wszystkie te procesy sprawiają, że ostateczny produkt posiada znacznie mniej wartości odżywczych w porównaniu z mokrą karmą, która jest zdecydowanie mniej przetworzona, a co za tym idzie, bardziej bogata odżywczo.

Skład karmy dla kota

Sucha karma dla kota, choćby najlepsza, nigdy nie będzie posiadać tak dobrego składu jak karma mokra. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kawałki karmy suchej, by utrzymać swoją konsystencję, muszą zawierać węglowodany. W przeciwnym razie granulat rozpadałby się. Podawanie węglowodanów kotu jest wysoce niewskazane, gdyż powoduje tycie i zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Dobrej jakości karmy mokre dla kota są węglowodanów całkowicie pozbawione, a w ich składzie znajdziemy przede wszystkim mięso, które jest podstawą żywienia domowych mruczków.

Czy sucha karma czyści kocie zęby?

Często słyszy się, że sucha karma czyści kocie zęby z kamienia. Tego rodzaju informacje powtarzają nawet niektórzy weterynarze. Niestety, jest dokładnie odwrotnie, to właśnie suchy pokarm prowadzi do powstawania osadu, a co za tym idzie, przyczynia się do powstawania problemów z zębami. Mokra karma dla kota wygrywa zatem także w aspekcie dbania o higienę jamy ustnej Waszego pupila.

Powyższe argumenty jednoznacznie wskazują na wyższość mokrej karmy dla kota nad suchą. A jeśli szukacie dobrych jakościowo produktów zapraszamy do internetowego sklepu z akcesoriami dla zwierząt Wyspazwierzat.pl.

Sprawdź także Karma sucha dla kota – Ranking!

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top