Do czego służą pigmenty suche?

pigmenty suche

Pigment to inaczej substancja barwiąca. Jest on dodawany do farby, aby uzyskać pożądany kolor, który trudno odnaleźć w palecie dostępnych produktów. Kiedy dodamy go do białej farby, ta otrzymuje określoną barwę, jednocześnie uzyskując znacznie lepsze właściwości kryjące.  Są wybierane często przez plastyków. 

Czym są pigmenty suche?

Według słownika pigment to substancja stała, nierozpuszczalna, która zabarwia daną substancję, najczęściej farbę. Zazwyczaj są to rozdrobnione minerały. Pigmenty suche są najczęściej dostępne w postaci proszku. Pozwalają na wytworzenie własnych farb. Dzięki temu można uzyskać farbę, której barwa idealnie pasuje do sposobu pracy, wymagań i oczekiwań danego artysty. Daje to artyście możliwość dokładnego kontrolowania własnej techniki pracy, a także wszystkich użytych przez niego barw. Pigmenty mogą być uzyskiwane z substancji zwierzęcych lub roślinnych. Wykorzystuje się je  w malarstwie artystycznym. Produkty te nie zawierają metali ciężkich, a więc mogą być wykorzystywane w konserwacji zabytkowych malowideł. Zapewniają wyrazisty kolor farby o szerokiej, naturalnej palecie odcieni.

Gdzie wykorzystuje się pigmenty suche?

Artyści-plastycy korzystając z pigmentów suchych, chcą uzyskać barwę, której nie ma w dostępnych paletach. Dzięki temu mogą nie tylko malować obrazy, według własnej inspiracji. Suche pigmenty, a także materiały pozłotnicze mogą być wykorzystywane przy konserwacji lub renowacji zabytkowych obrazów czy dzieł sztuki. Dzięki temu będzie można uzyskać efekt uzyskany wiele lat temu przez sławnego artystę. Dzięki nim każda praca zyska niepowtarzalnego błysku. Nowe dzieła, wzbogacone złotymi elementami będą cieszyły się dużym blaskiem przez lata. Z drugiej strony tego typu materiały świetnie sprawdzą się przy odświeżaniu prac, które nadgryzł ząb czasu. Pozwoli to na uzyskanie przez nowe i stare dzieła odpowiedniego blasku.

Wybór odpowiednich materiałów dla plastyków, artystów, a także konserwatorów to ważna kwestia. Najlepiej skorzystać z profesjonalnych sklepach, które stawiają na sprawdzone firmy, produkujące pigmenty suche czy materiały pozłotnicze.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top