Dress code w miejscu pracy – o czym mowa w praktyce?

firma

Ubiór to jeden z elementów, który zawsze musimy dopasowywać odpowiednio do okazji. Inne ciuchy założymy, idąc na miasto, inne wychodząc na koncert, a jeszcze inaczej ubierzemy się, gdy cały dzień spędzamy w domu. Jak jest z dress codem w przypadku miejsc pracy? Podpowiadamy.

Czym jest dress code?

Dress codem możemy nazwać wszelkie zasady, które normują i wyznaczają odpowiedni strój w dopasowaniu do okazji. Dzięki niemu mamy pewność, że nie będziemy wyróżniać się na tle innych osób. Co ciekawe, na zbiór wszystkich norm i zasad nie wpływają tylko okoliczności i miejsca, ale również kraj i kultura. Ze względu na masę różnic i czynników, moglibyśmy zdziwić się, jak wyglądają osoby udające się na rozmowę kwalifikacyjną bądź np. wesele w innych państwach.

Przeglądając np. oferty pracy w Lublinie, często szukając zatrudnienia w różnych zawodach, możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że pracodawca wymaga odpowiedniego stroju. Ta kwestia wciąć pozostaje sporna i ma swoich zwolenników, ale również szerokie grono przeciwników.

Dress code, a praca biurowa

W pracy biurowej najważniejsze są kompetencje i umiejętności. Do tego zestawu z powodzeniem możemy dodać dress code, który pełni tutaj niesamowicie ważną funkcję. Zatrudniając się np. w korporacji bardzo często mamy kontakt z potencjalnymi klientami. Warto przedstawić się interesariuszowi jako osoba kompetentna, z którą warto podjąć współpracę. W tym pomoże nam odpowiedni strój. Dobra prezentacja siebie przyczyni się również do pozytywnej opinii na temat wizerunku firmy. Miejmy świadomość tego, że to pracownicy są najlepszą wizytówką przedsiębiorstwa. Od nas zależy czy interesariusz będzie chciał np. stać się klientem firmy i skorzystać z oferowanych usług. Niechlujny i źle dopasowany strój może jako pierwszy stać na przeszkodzie w pozyskaniu zainteresowanego.

Nie bez znaczenia pozostaje ubiór, który wybierzemy na rozmowę kwalifikacyjną. Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, może bardzo pozytywnie wpłynąć na wynik rekrutacji. Wchodząc na ogłoszenia praca i szukając zatrudnienia, sprawdźmy, czy pracodawca podał informację o obowiązującym dress codzie, a jeśli tak to zastanówmy się, czy będzie on z nami współgrał.

Wyróżniamy kilka typów dress codu. Najbardziej znanym jest z pewnością casual, którego używamy na co dzień. Opiera się on na schludnych, ale wygodnych ubraniach. Smart casual to coś pomiędzy strojem swobodnym a formalnym. Nazywany również sportową elegancją. Wspomniany wcześniej business dress code opiera się na klasycznej elegancji i stonowanych ubraniach.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top