Jak często wymieniać tarcze hamulcowe?

serwis aut

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych w każdym samochodzie. Zapewnia nam bowiem bezpieczeństwo, pozwalając zatrzymać się przed przeszkodą. W układzie znajduje się kilka kluczowych elementów, a jednym z nich są tarcze hamulcowe. Współpracują one z klockami, wytwarzając siłę hamującą, którą możemy stopniowo zwiększać lub zmniejszać, w zależności od siły nacisku na pedał w kabinie. Tarcze powinniśmy wymieniać raz na jakiś czas, tak aby nie uległy granicznemu zużyciu, co zagrażałoby bezpieczeństwu.

Jak sprawdzić zużycie tarcz?

Najprostszym sposobem ustalenia, czy posiadane przez nas tarcze hamulcowe nie są już nadmiernie zużyte, jest sprawdzenie grubości rantu na ich obwodzie. Posiadacze felg aluminiowych są w lepszej sytuacji, ponieważ tarcze są dobrze widoczne z zewnątrz. Jeśli mamy felgi stalowe, będziemy musieli zdjąć każde z kół, by sprawdzić jak wygląda sytuacja. Jeżeli rant jest już zauważalny, może to oznaczać że tarcze są zużyte w sposób graniczny i nie powinniśmy dalej na nich jeździć. Jednak by mieć pewność, należy dokonać pomiaru grubości, za pomocą suwmiarki. Następnie sprawdzamy w instrukcji obsługi samochodu jaka jest graniczna grubość tarcz hamulcowych, po której przekroczeniu należy poddać je natychmiastowej wymianie. Jeżeli tego nie zrobimy, tarcze mogą pęknąć podczas gwałtownego lub długotrwałego hamowania, zwłaszcza gdy będą miały kontakt z wodą. Dodatkowo podczas przeglądu technicznego nie będziemy mogli liczyć na pozytywny wynik badania, jeżeli diagnosta dopatrzy się rantu na tarczach.

Jak wymienić tarcze w samochodzie?

Prace przy układzie hamulcowym wymagają bardzo dużej odpowiedzialności, z uwagi na fakt że system ten jest kluczowy dla naszego bezpieczeństwa. Tyczy się to również wymiany elementów takich jak tarcze hamulcowe, ponieważ jeżeli zainstalujemy je w sposób niezgodny ze sztuką, może dojść do utraty zdolności hamowania przez nasz samochód. Stąd najlepszym wyjściem z sytuacji jest zlecenie tej pracy mechanikowi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by kupić tarcze samodzielnie, wybierając właściwy produkt dla naszego auta. Korzystając z zakupów online możemy sporo zaoszczędzić, w porównaniu z zakupem w stacjonarnych sklepach motoryzacyjnych, a także gdy części będzie zamawiać sam warsztat. Oprócz samych tarcz hamulcowych należy wymienić też klocki, ponieważ stare mogą już nie dostosować się do materiału i charakterystyki nowej tarczy. Spowoduje to zmniejszenie skuteczności hamowania, a więc zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy, a tego przecież nie chcemy.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top