Zamek szyfrowy- czy warto zainstalować go w domu jednorodzinnym?

zamek szyfrowany

Wykorzystanie w domu zamka szyfrowego z pewnością jest rozwiązaniem, które skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że technologie elektronicznego szyfrowania są nam znane już od dawna, jednak do tej pory wykorzystywano je głównie celem ochrony obiektów o ograniczonym dostępie, depozytów, a także wykorzystuje się je w urządzeniach, które przechowują istotne dane. Niemniej jednak coraz popularniejsze staje się zastosowanie klamek na kod również w gospodarstwach domowych. Czy więc warto?

Jak działa klamka na kod?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że klamka na kod może być zarówno mechaniczna jak i elektroniczna. Niemniej jednak główna różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega na sposobie, w jaki można wpisać kod do centralki. Elektrozaczep wykorzystuje technologie kodowania cyfrowego, zaś urządzenia mechaniczne działają w oparciu o zapadki. To właśnie ich zadaniem jest odblokowanie klamki po wpisaniu wcześniej ustalonego kodu. Oczywiście zamek szyfrowy może zostać odpowiednio zaprogramowany, a co za tym idzie ustawić kody powtarzalne i niepowtarzalne. Jaka jest między nimi różnica? Otóż:

  • kody powtarzalne będą odblokowywać zamek za każdym razem po wpisaniu tego samego ciągu cyfr
  • kody niepowtarzalne z kolei pozwalają na odblokowanie zamka jedynie jeden raz

Okazuje się, że jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które znajduje wiele zastosowań. Możemy chociażby udostępnić jednorazowy kod sąsiadowi, który zajmie się np. podlaniem kwiatków, podczas gdy my będziemy przebywać na wakacjach. Oczywiście wykorzystanie klamki kodowanej znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa budynków, szczególnie gdy drzwi wyposażone są w funkcję automatycznego zamykania- wówczas zamek szyfrowy blokuje się automatycznie.

Elektrozaczep czy zamek mechaniczny?

Przy wyborze tego niezwykle efektywnego sposobu na zabezpieczenie wejścia do posesji, a także i wejścia do pomieszczeń wewnętrznych, może pojawić się pewien dylemat. Mianowicie, czy lepiej sprawdzi się elektrozaczep czy może jednak zamek mechaniczny? Otóż trzeba podkreślić, że zamek szyfrowy mechaniczny wykazuje się ogromną odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Niemniej jednak to właśnie model elektroniczny oferuje znacznie szerszą funkcjonalność. Warto zauważyć, że obecnie mamy na rynku dostęp do rozwiązań niezwykle inteligentnych. Wobec tego zamek szyfrowy może być:

  • częścią instalacji, które będzie jednocześnie sterowała wszystkimi systemami w domu
  • osobnym systemem zabezpieczającym

Co więcej elektrozaczep może otwierać drzwi zarówno po wpisaniu kodu, ale także i po odczytaniu odcisków palców lub zeskanowaniu karty dostępu. Zarówno mechaniczne jak i elektryczne modele mają więc swoje wady i zalety, więc rozwiązanie trzeba przede wszystkim dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Warto wspomnieć, że popularność systemów zabezpieczenia domu stale rośnie, a w odpowiedzi na wymagania klientów, stale pojawiają się na rynku nowe rozwiązania. Klamka na kod jest niezwykle wygodna i dodatkowo nie wymaga zainstalowania dodatkowego szyfratora, ani prowadzenia dodatkowego okablowania.

Czy warto zainstalować klamkę na kod we własnym domu?

Klamka na kod, bez względu na to czy zdecydujemy się na elektrozaczep czy model mechaniczny, z pewnością znacznie zwiększy standard bezpieczeństwa posesji. Jest to rozwiązanie dedykowane nie tylko nowoczesnym budynkom, ale także i tym tradycyjnym, które chcą zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Warto w tym momencie podkreślić fakt, że zamek szyfrowy znajduje nie tylko zastosowanie w odniesieniu do drzwi zewnętrznych. Z powodzeniem można go zamontować również na drzwiach wewnętrznych, w momencie kiedy zależy nam na tym, by niewłaściwe osoby, nie uzyskały dostępu do naszego pokoju i rzeczy, które tam przechowujemy. Tego typu rozwiązanie w połączeniu z odpowiednio dobranymi drzwiami antywłamaniowymi potrafi zamienić każdy dom w prawdziwą twierdzę. Ich prosta instalacja sprawia, że już na krótko po zakupie, można korzystać z pełni funkcjonalności jakie oferują klamki na kod.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top