Jak zostać księgową?

co zrobic zeby zostac ksiegowa

Praca księgowego nie jest łatwa. Jest jednak bardzo potrzebny zawód, który pozwala całkiem dobrze zarobić. Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba zajmująca się księgowością? Gdzie może pracować? Jak zacząć karierę w tej branży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Jakie trzeba mieć wykształcenie?

Teoretycznie rzecz biorąc, aby zostać księgowym, nie trzeba mieć żadnego specjalistycznego wykształcenia. W tym zawodzie mogą z powodzeniem spełniać się absolwenci szkół średnich o profilu ekonomicznym lub osoby, które ukończyły kursy z zakresu księgowości. Coraz częściej jednak wymaga się, aby księgowy miał wykształcenie wyższe, najlepiej na takich kierunkach jak ekonomia, zarządzanie czy finanse i rachunkowość. Osoby, którą chcą się dodatkowo dokształcić, mogą ubiegać się o certyfikat księgowego wydawany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Nie jest on wymagany, ale stanowi powszechnie cenione potwierdzenie kompetencji. Należy także pamiętać, że osoba chcąca pracować na stanowisku księgowego musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie może być skazana za niektóre przestępstwa.

Jakie umiejętności powinien mieć księgowy?

Samo wykształcenie to jednak za mało. Dlatego też zaleca się, aby osoby pragnące rozwijać swoją karierę w księgowości, zaczęły od stażu lub praktyk w placówce o ugruntowanej pozycji na rynku, np. w Biurze Doradztwa Podatkowego Lidii Sarneckiej. Warto wiedzieć, że dziś od księgowego nie wymaga się już umiejętności szybkiego liczenia, chociaż zdecydowanie może się ona przydać. Znacznie istotniejsze są jednak takie kwestie jak perfekcyjna znajomość prawa podatkowego i sprawna obsługa programów księgowo-kasowych. Mimo że księgowy pracuje głównie z dokumentami, przydatne mogą okazać się także umiejętności interpersonalne, gdyż osoby z tej branży często zajmują się również doradztwem podatkowym lub sprawami kadrowymi.

Perspektywy zawodowe

Niektóre firm decydują się na zatrudnienia własnego księgowego lub stworzenie całego działu odpowiedzialnego za księgowość. Inne z kolei decydują się na wynajęcie zewnętrznego biura rachunkowego. Praca w takim biurze różni się od posady księgowego w firmie przede wszystkim tym, że jeden pracownik rozlicza wielu różnych klientów. Warto wiedzieć, że jest to zawód, który oferuje szerokie perspektywy rozwoju. Zaczyna się od stażu lub stanowiska młodszego księgowego, a można wspiąć się nawet na fotel dyrektora finansowego. Inną opcją jest otworzenie własnego biura księgowego i skupienie się na rozwijaniu firmy.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top