Jaki rodzaj poidła dla bydła wybrać?

poidlo dla zwierzat

Hodowla zwierząt wiąże się z zapewnieniem im stałego dostępu do świeżej wody. Dobrze odżywione i napojone bydło rzadziej choruje i rozwija się prawidłowo. Na rynku pojawiło się wiele różnych rozwiązań, które pozwalają w funkcjonalny sposób dostarczyć wodę zarówno zwierzętom przebywającym na pastwisku, jak i w oborze. O tym, jakie są rodzaje poideł dla bydła, oraz które najlepiej wybrać, dowiesz się z tego artykułu!

Swobodny dostęp do wody w każdym miejscu

Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do świeżej wody przez całą dobę. Krowy mleczne, które mają nieograniczoną możliwość korzystania z systemu pojenia, są wydajniejsze nawet o kilkanaście procent. W zależności od tego, gdzie przebywają zwierzęta, wykorzystuje się poszczególne rozwiązania. Podejmując decyzję o kupnie poideł dla bydła, należy zwrócić uwagę na zagęszczenie zwierząt, a także typ budynku. Warto zaznaczyć, że inne systemy stosowane są dla obór uwięziowych niż dla wolnostanowiskowych.

Jakie są rodzaje poideł dla bydła?

Dostępność wielu systemów pojenia dla zwierząt znacząco utrudnia wybór odpowiedniego rozwiązania. Zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się ze specyfikacją poideł, oto najpopularniejsze rodzaje:

  • Poidła miskowe przeznaczone są do indywidualnego pojenia zwierząt. Zastosowane w nich zawory pływakowe i naciskowe, pozwalają na mniejsze zużycie wody i redukcję zanieczyszczeń. Warto zwrócić uwagę na ciśnienie i szybkość napełniania się miski, a także jej głębokość i wielkość.
  • Poidła mrozoodporne i podgrzewane doskonale sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura spada poniżej 0 °C. Poidła mrozoodporne pełnią funkcję termosu. Specjalnie izoluje się za pośrednictwem pianki poliuretanowej. Natomiast poidła podgrzewane wyposażone są w grzałkę, która zapewnia stałą temperaturę wody.
  • Poidła wannowe są bardziej ergonomiczne, ponieważ można zamontować je nawet w miejscach o niewielkiej przestrzeni. Zastosowany zawór pływakowy zapewnia odpowiednią regulację przepływu wody.
  • Poidła pastwiskowe (łąkowe) pozwalają na bezproblemowe i wygodne dostarczenie świeżej wody dla bydła przebywającego na pastwisku. Dostępne są różne rodzaje tego typu systemu pojenia, jednak każdy z nich z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas, który byłby przeznaczony na ciągłe manualne uzupełnianie zbiornika.

Wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto uprzednio skonsultować się ze sprzedawcą. Konsultanci z firmy BORYS służą fachowym doradztwem w zakresie doboru poideł dla bydła. Dzięki takiemu rozwiązaniu można z łatwością dobrać produkt spełniający potrzeby nie tylko zwierząt, ale również hodowcy.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top