Jakie badania może zlecić urolog?

badania urologiczne

Część osób wstydzi się wizyty u urologa głównie dlatego, że badania przeprowadzane w jego gabinecie zwykle dotyczą okolic intymnych. Nie należy jednak tego unikać, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. W tym artykule wskazujemy, jakie badania mogą być wymagane przez urologa, byś wiedział, czego możesz się spodziewać.

Jakie choroby leczy urolog?

Lekarz ten zajmuje się problemami układu moczowego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Może on więc wykryć nieprawidłowości związane chociażby z pęcherzem oraz te, dotyczące nerek. W przypadku panów, jego usługi obejmują również problemy z jądrami, prąciem oraz płodnością. Co więcej, urolog zajmuje się też prostatą, której przerost bywa dość problematyczny. Warto wiedzieć, że konsultacje urologiczne nie dotyczą jedynie dorosłych, ale także dzieci. W ich przypadku mówimy jednak o urologu dziecięcym pomimo tego, że zakres badań jest w dużej mierze zbliżony.

Badania zlecane przez urologa

Rodzaj zleconych badań w dużej mierze zależy od tego, z jakim problemem się zmagamy. Podstawowymi badaniami, które często są zlecane przez urologa to badania moczu. Jeśli lekarz będzie podejrzewał jakiekolwiek nieprawidłowości, kolejne czynności będą dotyczyły bezpośrednio problematycznego organu. Na szczęście, profesjonalne gabinety urologiczne, na przykład Gabinet urologiczny Piotr Kowalski, dysponują niezbędnym sprzętem, służącym do przeprowadzania badań. U mężczyzn często przeprowadza się kontrolę prostaty, co niestety bywa dość nieprzyjemne. Nie możemy wykluczyć również konieczności wykonania USG jakiegoś narządu, na przykład jąder czy nerek.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Przede wszystkim warto zadbać o higienę okolic intymnych. Ułatwi to oczywiście badanie, ale ograniczy też stres i dyskomfort związany z wizytą. Dodatkowo przypomnijmy sobie i uporządkujmy wszelkie objawy, których doświadczyliśmy, by niczego nie pominąć opisując nasz problem w gabinecie. Ogromne znaczenie ma stworzenie listy zażywanych leków, gdyż z pewnością lekarz o to zapyta. Są to czynności podstawowe, których liczba będzie się różnić w zależności od tego, której z kolei wizyty będzie ona dotyczyć. Urolog prawdopodobnie zleci nam też wykonanie niezbędnych badań, których wyniki powinniśmy mieć ze sobą podczas kolejnego spotkania.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top