Jakie wyróżniamy rodzaje samochodowych lamp obrysowych?

lampy samochodowe

Lampy obrysowe w samochodzie stosowane są w ciężarówkach, aby poprawić ich widoczność na drodze i ułatwić innym kierowcom oszacowanie rzeczywistego gabarytu takiego pojazdu. Oświetlenie jest unormowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2022 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu niezbędnego wyposażenia. Każdy kierowca ma obowiązek zapoznania się z tymi przepisami. Jakie są rodzaje lamp obrysowych?

Lampy obrysowe – jakie są rodzaje?

Lampy obrysowe mogą mieć formę oświetlenia LED i żarówkowego o różnorodnej specyfice. Każdy z rodzajów zapewnia niezawodne działanie i wytrzymałość w trakcie oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo posiada hermetyczną obudowę, dzięki której jest odporny na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. W zależności od modelu lamp obrysowych, można wyróżnić m.in. te, które emitują światło obrysowe w kolorze białym, czerwonym lub żółtym, mające różne kolory i kształty, z uchwytem kątowym, na gumowym, elastycznym ramieniu, z możliwością montażu na płaszczyźnie lub orurowaniu pojazdu. Lampa obrysowa LED oraz żarówkowa może posiadać rewolucyjny sposób montażu – bez widocznych śrub czy posiadać funkcję kierunkowskazu.

Lampy obrysowe – kiedy zamontować?

Zgodnie z przepisami prawa lampa obrysowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodów ciężarowych, które powstały po 1986 roku o szerokości przekraczającej 2,1 metra. Starsze pojazdy mają ten limit zwiększony do 2,7 metra. Obrysówki mogą być montowane na samochodach i przyczepach o szerokości 1,8 – 2,1 m. Białe lampy zarezerwowane są do montażu z przodu pojazdu. Na tylnej części samochodu lub przyczepy montuje się czerwone światła. Takie produkty oferuje m.in. renomowany sklep dla zmotoryzowanych Rozruch, który dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.

Samochodowe lampy obrysowe – gdzie kupić?

Lampy obrysowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia pojazdów, który wpływa na bezpieczeństwo kierowców. Aby jednak tak się stało, warto kupować je w cenionych sklepach motoryzacyjnych, które oferują produkty najlepszych producentów. Specjaliści dbają o to, aby asortyment posiadał wysoką jakość i zapewniał niezawodne działanie na wiele lat – bez względu na aktualnie panujące warunki drogowe.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top