Korzyści wynikające z ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podlogowe

Ogrzewanie podłogowe to jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania pomieszczeń. System ten powoli wypiera znaną od lat instalację centralnego ogrzewania z użyciem tradycyjnych grzejników. Jeszcze do niedawna dużym ograniczeniem w montażu podłogówki były względy ekonomiczne. Obecnie jednak może pozwolić sobie na nią niemal każdy. Z czego wynika tak duże zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym? Jakie są jego największe zalety? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Równomierne rozłożenia ciepła w całym pomieszczeniu

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że system ten zapewnia równomierne rozłożenia ciepła w całym pomieszczeniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które ogrzewają wyłącznie wybrany fragment sypialni czy salonu, nie występuje tu zjawisko niedostatecznego ogrzania jakiejś części pokoju. Różnice temperatur pomiędzy sufitem a podłogą są minimalne. Równomierne nagrzewanie każdego punktu w podłodze zapewnia optymalny rozkład ciepła w ciele człowieka. Przy ogrzewaniu podłogowym najmocniej nagrzewane są stopy, a najmniej głowa. Zwiększa to komfort termiczny, wpływa pozytywnie na zdrowie oraz ogólne samopoczucie użytkowników.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada produkty do montażu ogrzewania podłogowego: Warto także wspomnieć, że rezygnacja z klasycznych grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego eliminuje zjawisko konwekcji. Przy podłogówce ruch powietrza praktycznie nie występuje, co jest bardzo ważne z perspektywy osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. W ogrzewanym pomieszczeniu nie namnażają się szkodliwe pyłki, bakterie, roztocza oraz pozostałe alergeny. Zwiększa się też wilgotność powietrza. Z pewnością docenią to również chorzy na astmę i inne schorzenia układu oddechowego.

Oszczędność energii

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w Szczecinie lub innym polskim mieście to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli budynków pasywnych i energooszczędnych. Choć początkowy koszt inwestycji nie należy do najniższych, to korzyści ekonomiczne związane ze stosowaniem podłogówki są zauważalne w wysokości rachunków za energię. Instalacja ta generuje kilkunastoprocentowe oszczędności w skali roku. Wynika to głównie z obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciepła system ten pozwala uzyskać taki sam efekt termiczny, jak w standardowym ogrzewaniu konwekcyjnym, przy obniżeniu temperatury o 2 lub 3°C. Przekłada się to na możliwość realnego ograniczenia zużycia energii . To z kolei daje wymierne efekty w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Wszechstronność zastosowania i wysoka estetyka

Ogrzewanie podłogowe to instalacja o wszechstronnym zastosowaniu. Można ją zamontować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i lokalach usługowych i obiektach użyteczności publicznej. System może współpracować z tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe, piecami gazowymi, olejowymi, ale także nowoczesnymi pompami ciepła wykorzystującymi odnawialne źródła energii. To zdecydowanie najbezpieczniejszy mechanizm grzewczy. Rezygnacja z klasycznych grzejników i brak widocznych elementów instalacji zapewnia o wiele większe możliwości aranżacyjne wewnątrz pomieszczeń. Zaplanowanie rozmieszczenia mebli i pozostałych elementów dekoracyjnych jest dzięki temu znacznie prostsze. Zaoszczędzoną przestrzeń można dodatkowo wykorzystać w jakiś inny, praktyczny sposób.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top