Opaska czy zawieszka odblaskowa – co wybrać?

bezpieczenstwo na drodze

Kierowca – na nieoświetlonej drodze, już po zmierzchu – zauważa pieszego z odległości ok. 20 metrów. Niestety, to często stanowczo za mało, by podjąć właściwą reakcję. Policjanci i propagatorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego wyjaśniają, że noszenie elementów odblaskowych wydłuża widoczność nawet do 150 metrów. W naszym artykule podpowiadamy, czy warto zainteresować się popularnymi opaskami i zawieszkami odblaskowymi.

Dlaczego warto nosić opaski i zawieszki odblaskowe?

Każdej jesieni pojawiają się apele, adresowane głównie do pieszych, o zakładanie elementów odblaskowych, zwłaszcza po zmroku, przy słabo oświetlonej drodze. Odblaski skutecznie poprawiają bezpieczeństwo pieszych na drodze. Dzięki nim kierowca może zauważyć taką osobę ze znacznie większej odległości. To wszystko sprawia, że może zyskać więcej czasu na wykonanie prawidłowego manewru – może np. szybciej zahamować.

Zawieszki i opaski odblaskowe często są rozdawane jesienią i zimą przez policję i straż miejską. Zdarza się, że tego rodzaju gadżety są rozdawane także przy innych okazjach, np. mogą trafić do uczestników młodzieżowych i dziecięcych konkursów. Można je kupić także w sklepach. Wyjaśniamy, dlaczego warto ponieść ten niewielki wydatek, mający jednak ogromne znaczenie dla poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze.

Zawieszka czy opaska odblaskowa – co jest lepsze?

W ofercie producentów odblaskowych można znaleźć wiele praktycznych gadżetów dla dorosłych i dzieci. Dużą popularnością cieszą się elastyczne i wygodne opaski zakładane na rękę. Co ważne, nie powodują dyskomfortu i nie krępują ruchów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w kilka opasek. Sprawdzają się na nogach i rękach. Można je także umieścić na nadgarstkach czy kostkach. Dzięki temu nadjeżdżający kierowca bez problemu rozpozna pieszego – nawet na słabo oświetlonej drodze. Warto pamiętać, że z takich opasek mogą korzystać także biegacze, rowerzyści i dzieci.

Dobrą alternatywą dla opasek są zawieszki odblaskowe w różnych kształtach i kolorach. Ze względu na nietypową budowę mogą sprawdzić się jako ciekawy gadżet zwłaszcza dla dzieci. Ich najważniejszą funkcją jest zagwarantowanie bezpieczeństwa na drodze, dlatego można je przypiąć do plecaka dziecka, aby mieć pewność, że nasza pociecha będzie lepiej widoczna po zmierzchu lub w zimowy poranek.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top