Praca w branży IT – czego można oczekiwać?

branza IT

Sektor IT nieustannie się rozwija. Powstają nowe technologie i produkty, dlatego też ta dziedzina stale potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. Z czym wiąże się zatrudnienie w branży IT? Jakich wynagrodzeń i warunków pracy można się spodziewać?

Czym zajmują się specjaliści w branży IT?

Technologie informacyjne kojarzone są w głównej mierze z programowaniem. I choć nie można zaprzeczyć, że jest to istotny aspekt działania w tej branży, to warto wspomnieć, że obecnie oferty pracy są dość zróżnicowane. Przy szukaniu zatrudnienia warto zapoznać się z ogłoszeniami pracy na No Fluff Jobs – jest to portal specjalnie dedykowany IT. Pracodawcy są zobowiązani nie tylko do dokładnego określenia wymagań na danym stanowisku, ale także do podania przewidywanych widełek płacowych.

Głównym zadaniem programistów jest projektowanie kodu. W tym zakresie ich praca została podzielona na trzy główne obszary – Frontend, Backend oraz Fullstack. Jednak równie istotne obszary, które można nazwać technicznymi to testowanie oprogramowania lub praca z danymi (w szczególności w zakresie Big Data). W ostatnim czasie na znaczeniu nabiera również zawód specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa.

Skoro branża IT to nie tylko programowanie, to jakie jeszcze zawody do niej należą? Zdecydowaną popularnością w ostatnich latach cieszą się oferty na Project Managera, którego zadaniem jest koordynacja projektów i zadań zespołów programistycznych lub testowych. Osoby stawiające na kreatywność w pracy mogą zainteresować się pracą jako UX/UI Designer. Branża IT potrzebuje także specjalistów od rekrutacji czy analityki.

Zatrudnienie w branży IT – czy każdy pracodawca oferuje pracę w trybie home office?

Wysokie stawki to nie jedyny pozytywny aspekt branży IT. Pracownicy cenią sobie także dogodne warunki zatrudnienia, do których zalicza się elastyczność i możliwość pracy zdalnej. W ostatnich latach zdecydowanie zyskała na popularności, dlatego też – według statystyk – jest to najczęściej wybierana opcja.

Branża IT to chyba jedna z nielicznych, w której pracodawcy tak chętnie powierzają swoim pracownikom wykonywanie obowiązków w trybie home office – i to już nawet na początku zatrudnienia. Poza tym to właśnie najmłodsi pracobiorcy, czyli osoby w wieku 25-34 lat, które szukają stanowisk juniorskich, zwracają uwagę na ten aspekt zatrudnienia. Co ciekawe, aż 53% zatrudnionych w trybie zdalnym to mieszkańcy dużych miast, a przecież mogłoby się wydawać, że to ci z mniejszych miejscowości będą nim bardziej zainteresowani.

Czy to jednak oznacza, że każdy pracodawca będzie oferował możliwość pracy zdalnej? Niekoniecznie. Najwięcej takich ogłoszeń (55%) jest na stanowiskach obejmujących specjalistów średniego szczebla. Z kolei juniorzy, mimo że oczekują takiego zatrudnienia, mogli je znaleźć jedynie w 6,5% ofert.

Wynagrodzenia w branży IT – jakich stawek można się spodziewać?

O zarobkach w branży IT mówi się nadwyraz dobrze. Powszechnie uważa się, że programiści mogą oczekiwać wysokich stawek już na samym początku swojej kariery. Czy rzeczywiście tak jest? Medianę wynagrodzeń w IT z pewnością można uznać za dość wysoką, a zdarzają się przypadki, że juniorzy zarabiają tyle, co eksperci z długoletnim stażem w innych branżach. Nie należy jednak tego generalizować, ponieważ dokładne wynagrodzenie jest uzależnione od wielu czynników: specjalizacji, umiejętności, doświadczenia, rodzaju umowy czy nawet lokalizacji firmy.

Według portalu No Fluff Jobs mediana w branży IT w Polsce wynosi 18 420 zł brutto. Na umowie B2B można spodziewać się średniej wynagrodzeń od 15 000 do 21 840 zł + VAT. Z kolei na umowie o pracę stawki będą nieco niższe, bo od 11 000 zł brutto do 17 000 zł brutto. Nie jest to jednak początkowa stawka dla każdego programisty – juniorzy mogą spodziewać się zarobków od 6 500 zł brutto.

Zatrudnienia w sektorze IT można szukać m.in. na portalu No Fluff Jobs. Oferty pracy są skierowane nie tylko dla osób tworzących kody, ale także dla nietechnicznych pracowników.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top