Jakich garnków nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni?

garnki jakie wybrac do kuchni

Garnki należą do podstawowego wyposażenia każdej kuchni, ale elementy podręcznego zestawu muszą być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników. Innego kompletu będzie potrzebować młode małżeństwo w mieszkaniu z ciasną kuchnią, a innego wielopokoleniowa rodzina dysponująca przestrzennym domem. Jednak zarówno jedni, jak i drudzy muszą mieć kilku garnków spełniających podstawowe funkcje w gospodarstwie domowym.

Podręczny zestaw kuchenny może składać się z zaledwie kilku wielozadaniowych naczyń, ale sporo gospodarstw jest zaopatrzonych nawet w kilkanaście różnych egzemplarzy służących do gotowania i przygotowywania gorących potraw. – Osoby lubiące sztukę kulinarną i przygotowujące często specjalistyczne dania lubią mieć pod ręką wiele rodzajów naczyń, a najlepiej gdy są one jeszcze dobrej jakości – mówi specjalista ze sklepu internetowego Porcelana24.pl, który specjalizuje się w sprzedaży eleganckich zastaw stołowych oraz wyposażenia kuchennego. – Odpowiednio dobrane garnki pomagają w osiągnięciu pożądanego smaku, a materiał z którego są wykonane, ułatwia utrzymanie ciepła, eliminuje możliwość przypalenia czy pomaga dłużej zachować świeżość.

Podstawowe rodzaje garnków kuchennych

Podstawą wyposażenia są klasyczne garnki – o różnych pojemnościach, z dwoma uchwytami i przykrywkami. Absolutne minimum to dwa naczynia – mniejsze o pojemności ok. 1,6 litra oraz większe, które pomieści ok. 4,5 litra. Jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w przynajmniej jeszcze jeden egzemplarz o pośredniej wielkości 3 litry. W rodzinach wieloosobowych lub często przyjmujących gości na obiadach można rozważyć kupno dużego gara o pojemności ponad 5 litrów.

Polecamy posiadanie na wyposażeniu kuchni także przynajmniej jednego rondla. To naczynie o mniejszej pojemności (1-1,5 litra), bez pokrywki i z dłuższą rączką do chwytania. Ma ono wiele zastosowań np. podgrzewanie mleka, gotowanie jajek, przygotowywanie sosów. Rondel i trzy garnki o różnych pojemnościach to najczęściej spotykany komplet garnków, które mają w swojej ofercie sklepy ze sprzętem AGD. W wielu domach jednak do podgrzewania mleka stosuje się specjalistyczne garnki. Jego konstrukcja zapobiega kipieniu i przypalaniu mleka, a specjalny gwizdek informuje, że napój osiągnął już maksymalną temperaturę.

Coraz większą popularnością cieszą się garnki do gotowania na parze. Pozwalają one na przygotowywanie zdrowych potraw dietetycznych (bez dodawania tłuszczu). Najczęściej składają się one z trzech elementów nakładanych na siebie. Dzięki temu można równocześnie przygotowywać np. warzywa i mięso, które wymagają różnych czasów obróbki termicznej. W domach, gdzie gotuje się w ten sposób, wystarcza jeden taki zestaw.

Garnkami, które pozwalają skrócić czas przygotowywania dań, są szybkowary. To naczynia szczelnie zamykane na czas podgrzewania – dzięki temu zabiegowi wewnątrz nich wytwarza się wyższe ciśnienia, a przez to temperatura gotowania może przekraczać 100°C. W takich warunkach umieszczone produkty stają się jadalne nawet dziesięć razy szybciej niż w tradycyjnych naczyniach. Szybkowary świetnie nadają się do przygotowywania potraw jednogarnkowych.

Rodzaje powłoki garnków

Wybierając garnki do wyposażenia kuchni warto zwrócić uwagę także na to, z czego są one wykonane oraz czy są to produkty dobrej jakości. Naczynia wyższej klasy są oczywiście droższe, ale to inwestycja na lata, a poza tym łatwo się można przekonać, że rodzaj powłoki naczyń pomaga poprawić smak przygotowywanych potraw.

  • Garnki ze stali nierdzewnej – to najpopularniejszy rodzaj naczyń do gotowania. Gwarantują odporność i trwałość, nadają się do intensywnego wykorzystywania. Garnki ze stali nierdzewnej dobrej jakości mają trójwarstwowe dno, które pozwala uniknąć przypalenia potraw i dłużej utrzymują ciepło po zdjęciu z kuchenki.
  • Garnki aluminiowe – są lekkie i bardzo szybko się nagrzewają. Ponieważ jest to jednak materiał mniej odporny od stali nierdzewnej i łatwiej wchodzący w reakcje, to naczynia aluminiowe pokrywa się dodatkową warstwą, np. teflonem lub emalią.
  • Garnki żeliwne – to naczynia wyjątkowo cenione przez mistrzów kuchni. Są bardzo ciężkie, a żeliwo dość wolno się nagrzewa, za to później bardzo długo utrzymuje ciepło. Są chętnie wykorzystywane do duszenia potraw oraz przygotowywania dań potrzebujących dłuższego czasu gotowania.

Garnki różnią się także powłokami, czyli materiałem, który znajduje się na ich wewnętrznych ściankach. Najczęściej do niedawna stosowaną powłoką była emalia, czyli sproszkowane szkło, które po zastosowaniu odpowiednich technik topienia można nakładać na powierzchnie. Nowoczesnym materiałem jest teflon, do którego nie przywierają gotowane czy smażone produkty. W naczyniach wysokiej jakość stosuje się także powłoki marmurowe lub granitowe, które również gwarantują, że potrawy nie będą do nich przywierać.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top